La Laitière,Nestlé Feuilleté de Mousse Vanille (4 Pots)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 924kj (221 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 924kj (221 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.51724137931035% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.5% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 15.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé After Eight Mousse De Chocolate Negro (Similarity score: 6.60)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 10.09)
- Chocolate Flavored Chips In Mint Ice Cream, Mint Chocolatey Chip (Similarity score: 10.19)
- Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 10.19)
- Ice Cream (Similarity score: 10.44)
- La Laitière Feuilleté De Mousse Vanille (Similarity score: 11.75)
- Purple Cow Pumpkin Ice Cream With Pie Crust Pieces (Similarity score: 11.94)
- La Laitière,nestlé Crème Dessert Craquante Chocolat (Similarity score: 12.10)
- Tin Roof Sundae Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 12.16)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Chocolat (Similarity score: 12.17)
- Food Club Cookies 'n Cream Premium Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 12.57)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 12.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.53)
- Nestlé Feuillete De Mousse (Similarity score: 13.57)
Ingredients List
- Colour
- Acidity Regulator
- Cocoa Butter
- Flavouring
- Sweetener
- Sugar
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Lactose
- Natural Vanilla Flavouring
- E428
- Emulsifier
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)