La Laitière,Nestlé Crème dessert craquante chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.19444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 16.2g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Vanille (4 Pots) (Similarity score: 12.10)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 13.28)
- Leclerc Flan Nature (Similarity score: 13.45)
- Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 13.49)
- Food Club Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 13.97)
- Premium Ice Cream, Vanilla Custard Flavored Ice Cream With Caramel, Apple Pieces & Cinnamon Vanilla Cake Bits, Caramel Apple Pie (Similarity score: 14.13)
- Edy's, Frozen Custard, Mint Cookies N' Cream (Similarity score: 14.80)
- Frozen Almond Milk Dessert (Similarity score: 15.09)
- Calendrier De L’avent (Similarity score: 15.38)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 15.47)
- Ice Cream (Similarity score: 15.75)
- Thrifty Pistachio Nut Ice Cream (Similarity score: 15.99)
- Mint With Fudge Truffles & Chocolate Cookies Light Ice Cream, Chocolate Cookie Enlightenmint (Similarity score: 16.06)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Modified Corn Starch
- Stabiliser
- Flavouring
- Cream
- Chocolate
- Sugar
- Chocolate Powder
- Dark Chocolate
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Skimmed Milk Powder
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)