La Laitière,Nestlé Glace Vanille Pécan Sauce Caramel Beurre Salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 51.02040816326531% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 27.7g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps, Kemps Llc Caramel Cow Tracks Premium Ice Cream (Similarity score: 13.22)
- Vanilla Ice Cream Loaded With Chocolate Cookie Pieces (Similarity score: 13.47)
- Thiriet 6 Mini Babas Au Rhum (Similarity score: 15.05)
- Deluxe New York Cheese Cake (Similarity score: 15.65)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 18.09)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 19.01)
- Breyers, Unilever Breyers, Blasts!, Frozen Dairy Dessert, Birthday Blast (Similarity score: 19.24)
- Capraccino Almond Fudge (Similarity score: 20.33)
- Ice Cream (Similarity score: 20.82)
- Kemps, Kemps Llc Cookies & Cream Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 21.38)
- Ice Cream (Similarity score: 21.50)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 21.51)
- Kemps, Kemps Llc Double Caramel Cookie Crunch Flavored Ice Cream With Thick Caramel Ribbons And Cookie Chunks (Similarity score: 21.62)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 21.66)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 21.93)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Stabiliser
- Emulsifier
- Butter
- Colour
- Exhausted Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt
- Water
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Pecan Nut
- Salted Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)