Market Pantry, Target Stores Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.40204271123491% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hy Vee Inc Caramel Waffle Cone Vanilla Flavored Premium Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolaty Covered Waffle Cone Pieces (Similarity score: 0.00)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Triple Chocolate (Similarity score: 10.48)
- Ice Cream (Similarity score: 13.17)
- Cookie Dough & M&m’s (Similarity score: 13.40)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.80)
- Good Humor, Unilever Giant King Cone (Similarity score: 15.04)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Caramel (Similarity score: 15.31)
- Weis, Weis Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 15.85)
- Mocha Black Cherry Ice Cream (Similarity score: 16.68)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Raspberry Truffle (Similarity score: 16.98)
- Campfire Crunch Ice Cream (Similarity score: 17.20)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 17.38)
- Caramel Toffee Crunch Ice Cream, Caramel Toffee Crunch (Similarity score: 17.68)
- Thiriet Charlotte Bavaroise Mousse À La Poire Et Au Chocolat (Similarity score: 18.02)
- Leader Price Flan Pâtissier (Similarity score: 18.50)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- Natural And Artificial Flavouring
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Caramel Swirl
- Sugar
- Cone Pieces
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)