Nestlé Kit kat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 875kj (210 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 875.0kj (210 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.90196078431373% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 36.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36.0mg |
| Sugars | 20.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zuzu Dolce Zuzu Dolce Mousse De Lapte Cu Ciocolată (Similarity score: 10.83)
- Pilpa Création Pécan Vanille (Similarity score: 10.96)
- Alnatura Crème Glacée Vanille (Similarity score: 13.47)
- Ice Cream (Similarity score: 13.89)
- Talenti Chocolate Mousse (Similarity score: 13.95)
- Toupargel Bûchettes Pâtissières Façon Fraisier (Similarity score: 14.00)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat Noir De Tanzanie Avec Morceaux De Chocolat Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 14.61)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat Noir De Tanzanie Avec Moceaux Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 14.61)
- Oat Ly! Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 15.26)
- Crème Glacée Artisanale Pistache (Similarity score: 15.28)
- Bioladen* Eiscreme Schoko (Similarity score: 15.52)
- Cameo Panna Cotta & Fruits Des Bois (Similarity score: 15.87)
- Bonarea Helado Chocolate (Similarity score: 16.38)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel Craquant (Similarity score: 16.42)
- Ingman,gb Mansikkatuutti (Similarity score: 16.45)