La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée à la vanille Bourbon de Madagascar avec noix de macadamia caramélisées et sauce caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0.37 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.37 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.3333333333333333 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 49.72375690607734% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.7% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 25.55g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purple Cow Blue Moon And Black Cherry Flavored Ice Cream (Similarity score: 10.43)
- Creme Glacée Pistache De Sicile (Similarity score: 11.12)
- Meijer Inc Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 13.91)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.91)
- Blue Bell Creameries L P Natural Vanilla Bean (Similarity score: 14.30)
- Maison De La Glace Glace Calissons D'aix (Similarity score: 14.74)
- Chocolate Fudge (Similarity score: 15.19)
- La Laitière,nestlé Crème Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 16.37)
- Adelie Bûche Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 16.45)
- Premium Vanilla Ice Cream Made With Real Vanilla Beans, Vanilla (Similarity score: 16.70)
- La Belle Aude Crème Glacée (Similarity score: 16.85)
- Toupargel Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 17.91)
- Senoble Le Yaourt Craquant Senoble (Similarity score: 18.04)
- Hudsonville Hudsonville, Naturals, Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 18.16)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 18.24)