Maison De La Glace Glace calissons d'Aix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.3482142857142856 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 42.10526315789474% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.1% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Figo! Organic Gelato (Similarity score: 13.38)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar Avec Noix De Macadamia Caramélisées Et Sauce Caramel (Similarity score: 14.74)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Pistache (Similarity score: 16.96)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Framboise (Similarity score: 18.98)
- Coop Stecco Cremoso (Similarity score: 19.19)
- Glace De La Ferme Glace Au Nougat (Similarity score: 20.11)
- Picard Glace Calisson Avec Pépites De Calissons (Similarity score: 20.25)
- Jampi Nougat De Montélimar (Similarity score: 20.27)
- Coop,fiorfiore Gelato Pistacchio Di Sicilia (Similarity score: 20.54)
- Belle France Tiramisù Framboise (Similarity score: 20.84)
- Carrefour Crema Catalana (Similarity score: 20.94)
- Cora Tiramisu Framboise (Similarity score: 21.36)
- Senoble Le Yaourt Craquant Senoble (Similarity score: 22.03)
- Crème Caramel Beurre Salé (Similarity score: 22.09)
- Crème Glacée Parfum Vanille Caramel Noix De Pécan (Similarity score: 22.09)
Ingredients List
- Water
- Maltodextrins
- Emulsifier
- Thickener
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Egg Yolk
- Butter
- Dextrose
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)