La Manufacture des Belles Glaces Glace parfum barbe à papa avec cristaux de sucre rose
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0.37 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.37 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.37g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.37g |
| Saturated Fat | 8.52g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 89.87341772151898% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 89.9% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 25.43g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Avec Cristaux De Sucre Rose (Similarity score: 0.00)
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Avec Cristaux De Sucre Rose (Similarity score: 0.00)
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Et Ses Cristaux De Sucre Roses (Similarity score: 2.83)
- Glace (Similarity score: 8.06)
- Sorbet (Similarity score: 8.36)
- G7 Tartufo Nero (Similarity score: 10.96)
- Coop Qualité & Prix,qualité & Prix,coop Soft Ice Vanille Griotte (Similarity score: 11.50)
- Carrefour Galletas (Similarity score: 12.02)
- Jeden Tag Spaghetti Eis (Similarity score: 12.61)
- Carrefour Glace Façon Stracciaella (Similarity score: 13.26)
- Thiriet Glace Café (Similarity score: 13.96)
- Caramel Cookie Gelato (Similarity score: 14.03)
- Marletto Lody O Smaku Czekoladowym (Similarity score: 14.57)
- Dia Helado Stracciatella Gelado (Similarity score: 14.63)
- Leone Crème Glacée (Similarity score: 15.01)
Ingredients List
- Invert Sugar Syrup
- Apple
- Blackcurrant
- Radish
- Coconut Oil
- Coconut
- Flavouring
- Emulsifier
- Coconut
- Stabiliser
- E401
- E412
- E407
- Colour
- Natural Coconut Flavouring
- Natural Flavouring
- Sugar
- Dextrose
- Cream
- Sugar
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)