Glace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 7.1g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 89.87341772151898% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 89.9% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 26.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Avec Cristaux De Sucre Rose (Similarity score: 8.06)
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Avec Cristaux De Sucre Rose (Similarity score: 8.06)
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Avec Cristaux De Sucre Rose (Similarity score: 8.06)
- Sorbet (Similarity score: 9.89)
- La Manufacture Des Belles Glaces Glace Parfum Barbe À Papa Et Ses Cristaux De Sucre Roses (Similarity score: 10.23)
- Carrefour Glace Façon Stracciaella (Similarity score: 13.68)
- Eskigel Gelato Al Gusto Tiramisù (Similarity score: 13.70)
- Caramel Cookie Gelato (Similarity score: 13.89)
- Thiriet Glace Café (Similarity score: 13.93)
- Coop Qualité & Prix,qualité & Prix,coop Soft Ice Vanille Griotte (Similarity score: 13.99)
- Black Forest Ice Cream (Similarity score: 14.27)
- Motta, Nestlé La Cremeria Panna Cotta (Similarity score: 14.43)
- Marletto Lody O Smaku Czekoladowym (Similarity score: 14.59)
- Carrefour Galletas (Similarity score: 14.62)
- Amaretto Cherry Authentic Italian Recipe Gelato, Amaretto Cherry (Similarity score: 15.01)