La Perle Des Dieux Sardine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23.3g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 25.161290322580644% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.2% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 3 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Trésor Des Dieux Sardines À L’huile (Similarity score: 0.57)
- Sardines Fabrication Françaises (Similarity score: 1.21)
- Sardines À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 1.21)
- Le Trésor Des Dieux Fiers De Nos Sardines (Similarity score: 7.08)
- Les Doris Sardines St Gilles Croix De Vie (Similarity score: 9.54)
- Makro Chef Bonito Del Norte En Aceite Oliva (Similarity score: 16.47)
- Spaña Sol Calamars Dans Son Encre (Similarity score: 18.90)
- Calamars En Morceau (Similarity score: 18.90)
- Calamars Sauce Americaine (Similarity score: 18.90)
- M Budget,migros Chicken Hot Dog (Similarity score: 19.49)
- Calamars Farcis À L'encre (Similarity score: 20.06)
- Filets De Maquereaux À La Sauce Tomate (Similarity score: 20.48)
- Schooner Crunchy Breaded Catfish Fillets (Similarity score: 21.00)
- D'artagnan Petite Duck Breast In Mediterranean Style Sauce (Similarity score: 21.18)
- Ahold Blackened Atlantic Salmon On Cedar Plank (Similarity score: 21.89)
Ingredients List
- Extra Virgin Olive Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)