Makro Chef Bonito del norte en aceite oliva
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 27g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 27g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 17.857142857142858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.9% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Trésor Des Dieux Fiers De Nos Sardines (Similarity score: 12.69)
- Les Doris Sardines St Gilles Croix De Vie (Similarity score: 13.07)
- Sardines À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 15.94)
- Sardines Fabrication Françaises (Similarity score: 15.94)
- Le Trésor Des Dieux Sardines À L’huile (Similarity score: 16.46)
- La Perle Des Dieux Sardine (Similarity score: 16.47)
- Filets De Maquereaux À La Sauce Tomate (Similarity score: 16.83)
- Guyader Rillettes De Thon Blanc (Similarity score: 16.96)
- Calamars En Morceau (Similarity score: 19.64)
- Calamars Sauce Americaine (Similarity score: 19.64)
- Spaña Sol Calamars Dans Son Encre (Similarity score: 19.64)
- Sidi Daoud Thon À L'huile D'olive (Similarity score: 19.89)
- Birds Eye Gluten Free 2 Southern Fried Chicken In Breadcrumbs (Similarity score: 23.12)
- Tesco Finest Salmon, Spinach And Lemon Fishcakes (Similarity score: 23.43)
- Sardines (Similarity score: 24.99)