La Perle des Dieux Sardines à l'huile de colza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 22.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22.8g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 17.808219178082194% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.8% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Perle Des Dieux Sardines À L'orange Tranchée (Similarity score: 12.02)
- Eroski Sardinas En Tomate (Similarity score: 17.98)
- La Coca,rodriguez,pascual Y Cia S L Calamares En Su Tinta Chipirones (Similarity score: 20.44)
- Sardine (Similarity score: 20.54)
- Armada Sardines (Similarity score: 20.90)
- Pave Saumon Assaisonné (Similarity score: 21.09)
- Haddon House Lightly Smoked Hot Spiced Sardines (Similarity score: 21.35)
- Fontaine Sardinen Mit Haut Und Gräten (Similarity score: 21.69)
- Sardines Au Citron Confit (Similarity score: 22.10)
- Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 25.66)
- Sardines Huile D'olive (Similarity score: 25.67)
- Delhaize Sardines Portugaises À L'huile D'olive (Similarity score: 25.73)
- Fish Tales Pilchaed Sardines In Olijfolie (Similarity score: 25.88)
- Kidfresh Fun Tastic Fish Sticks (Similarity score: 26.05)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Msc Panées (Similarity score: 27.49)
Ingredients List
- Colza Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)