Les Siphonés Mousse au chocolat aux oeufs by Norbert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1009kj (242 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1009kj (242 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 12.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.93478260869566% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 12.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 11.3g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gaufrettes Cream Wafers (Similarity score: 15.12)
- Bonne Maman Dark Chocolate Crème With A Touch Of Sea Salt (Similarity score: 15.13)
- Flan Coco (Similarity score: 15.96)
- Ittibitz Ittibitz, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 17.08)
- Sanders Sanders, Super Premium Fountain Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 17.09)
- Haagen Daz Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 17.54)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 17.54)
- Mint Choc Chip Ice Cream (Similarity score: 18.22)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 18.77)
- Caramel Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 19.24)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 19.35)
- Hood Rhode Island Lighthouse Coffee Espresso Filled Chocolate Lighthouse In Coffee Ice Cream, Rhode Island Lighthouse Coffee (Similarity score: 19.36)
- Coles Gingerbread With Spiced Biscuits Ice Cream (Similarity score: 19.39)
- Premium Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 19.57)
- Dennree Schmand (Similarity score: 19.79)
Ingredients List
- Pasteurized Creme Fraiche
- Water
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Chocolate
- Salt
- Thickener
- Propellent Gas
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)