dennree Schmand
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1003kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1003kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 16.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 16.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Crêmet D’anjou Nature (Similarity score: 11.19)
- P'tit Louis,savencia P'tit Louis Vache 25 % Enrichi En Calcium Vitamin (Similarity score: 14.99)
- I Skream Ice Cream Bars (Similarity score: 17.50)
- Les Siphonés Mousse Au Chocolat Aux Oeufs By Norbert (Similarity score: 19.79)
- Bonne Maman Dark Chocolate Crème With A Touch Of Sea Salt (Similarity score: 20.11)
- Froiz Conos Cones (Similarity score: 22.72)
- Dovgan Plombir (Similarity score: 22.78)
- Gaufrettes Cream Wafers (Similarity score: 23.95)
- Ice Cream (Similarity score: 24.27)
- Häagen Dazs Milk & Creams Classic Milk Douceur De Lait (Similarity score: 24.71)
- Alpura Crema (Similarity score: 25.19)
- Mozzarella (Similarity score: 25.22)
- Paso Préfou Chèvre & Miel (Similarity score: 25.55)
- Magnum Magnum No Added Sugar Vanilla Caramel (Similarity score: 25.92)
- Magnum,gb Glace Magnum No Added Sugar (Similarity score: 25.92)