Lidl Carne picada vacuno
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 33.888888888888886% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.9% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maître Coq Rôti De Chapon Sauce Vin Jaune Crème De Pavot (Similarity score: 12.42)
- Tesco 2 Mini Cheese & Tomato Pizzas (Similarity score: 15.62)
- Produits Blancs Pilon De Poulet (Similarity score: 16.04)
- Carrefour Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 18.32)
- Willow Farms Chicken Thighs (Similarity score: 18.72)
- Le Trésor Des Dieux Sardines Primeur (Similarity score: 20.63)
- Le Trésor Des Dieux Sardines Huile D'olive Bio (Similarity score: 20.68)
- Sainsbury's 15% Fat British Beef Mince (Similarity score: 21.34)
- Grenade Grenade Reload (Similarity score: 21.52)
- Geisha, Jfe Shoji Trade America Inc Fancy Smoked Baby Clams In Cottonseed Oil (Similarity score: 21.87)
- Les Dieux Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 22.31)
- Le Grande Lejon, Le Grand Lejon Sardines Piment D'espelette (Similarity score: 24.19)
- Le Grand Lejon Sardines À L'huile D'olive & Au Citron (Similarity score: 24.19)
- Le Grand Lejon Sardines À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 24.19)
- La Perle Des Dieux Sardines Millésimées 2015 "le Premier Voyage De Capucine" (Similarity score: 24.19)