Willow Farms Chicken Thighs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962.0kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.6g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 35.59322033898305% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.6% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 120.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maître Coq Rôti De Chapon Sauce Vin Jaune Crème De Pavot (Similarity score: 7.50)
- Lidl Carne Picada Vacuno (Similarity score: 18.72)
- Sainsbury's 15% Fat British Beef Mince (Similarity score: 20.24)
- Produits Blancs Pilon De Poulet (Similarity score: 20.99)
- Single Plant Based Patty Uncut Burger (Similarity score: 22.69)
- Geisha, Jfe Shoji Trade America Inc Fancy Smoked Baby Clams In Cottonseed Oil (Similarity score: 25.77)
- Grillers Nuggets De Pechuga De Pollo Empanizados (Similarity score: 27.81)
- Tesco British Chicken Drumsticks (Similarity score: 27.84)
- Tesco 2 Mini Cheese & Tomato Pizzas (Similarity score: 28.68)
- Inalecsa Tostitos (Similarity score: 28.78)
- Ravioli Di Zucca (Similarity score: 29.69)
- Carrefour Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 30.59)
- 40 Fish Fingers Wild Caught (Similarity score: 31.09)
- Birchwood Farm British Chicken Drumsticks (Similarity score: 31.64)
- Birchwood Farm British Chicken Drumsticks & Thighs (Similarity score: 31.66)