Maître Coq Rôti de chapon sauce vin jaune crème de pavot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 37.22222222222222% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.2% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 4 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Willow Farms Chicken Thighs (Similarity score: 7.50)
- Lidl Carne Picada Vacuno (Similarity score: 12.42)
- Sainsbury's 15% Fat British Beef Mince (Similarity score: 16.24)
- Produits Blancs Pilon De Poulet (Similarity score: 19.74)
- Single Plant Based Patty Uncut Burger (Similarity score: 22.89)
- Tesco 2 Mini Cheese & Tomato Pizzas (Similarity score: 22.91)
- Geisha, Jfe Shoji Trade America Inc Fancy Smoked Baby Clams In Cottonseed Oil (Similarity score: 24.29)
- Grenade Grenade Reload (Similarity score: 26.72)
- Carrefour Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 27.24)
- Ravioli Di Zucca (Similarity score: 27.70)
- Inalecsa Tostitos (Similarity score: 28.01)
- Birchwood Farm British Chicken Drumsticks (Similarity score: 29.36)
- Birchwood Farm British Chicken Drumsticks & Thighs (Similarity score: 29.38)
- Le Trésor Des Dieux Sardines Huile D'olive Bio (Similarity score: 29.98)
- Le Trésor Des Dieux Sardines Primeur (Similarity score: 30.47)
Ingredients List
- Modified Tapioca Starch
- Flavouring
- Salt
- Spice
- Concentrated Lemon Juice
- Poppy Seed
- Chives
- Cream
- Butter
- Shallot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)