Lidl,Italiamo Tartufo Al Cioccolati
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 10.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 82.25806451612902% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 82.3% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cornetto Cornetto Panna E Cioccolato (Similarity score: 6.66)
- Lidl Profiteroles Bianchi (Similarity score: 8.90)
- Polar, Wells Enterprises Inc Caramel Crunch Bars, Caramel (Similarity score: 11.98)
- Ice Cream Bars, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 12.11)
- Glacier Bars (Similarity score: 12.11)
- Alteza Sandwich De Nata (Similarity score: 12.33)
- Carrefour Cono Sabor Nata Con Crocanti De Avellana (Similarity score: 12.51)
- Dia Conos Nata Chocolate (Similarity score: 13.14)
- Spar Sándwich Helado Sabor Nata (Similarity score: 13.57)
- Tiramisù Biologico (Similarity score: 13.92)
- Tiramisù (Similarity score: 13.92)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 13.92)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 13.92)
- Tiramisù Frozen (Similarity score: 14.03)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 14.62)
Ingredients List
- Water
- Egg Yolk
- Thickener
- E415
- E428
- Emulsifier
- Salt
- Dark Chocolate
- Glucose Syrup
- Sugar
- Coconut Oil
- Skimmed Milk Powder
- Fat Reduced Cocoa
- Dark Chocolate
- Alcohol
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)