Alteza Sandwich de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 76.19047619047619% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.2% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spar Sándwich Helado Sabor Nata (Similarity score: 5.66)
- Tiramisù Frozen (Similarity score: 10.35)
- Tiramisù (Similarity score: 10.50)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 10.50)
- Tiramisù Biologico (Similarity score: 10.50)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 10.50)
- Cornetto Cornetto Panna E Cioccolato (Similarity score: 11.99)
- Lidl,italiamo Tartufo Al Cioccolati (Similarity score: 12.33)
- Carrefour Cono Sabor Nata Con Crocanti De Avellana (Similarity score: 13.02)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 15.04)
- Gelatelli,lidl Ice Cream Sandwich Cocoa & Vanilla (Similarity score: 15.17)
- Yuka Test Feuilleté Glace Caramel (Similarity score: 15.24)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 15.68)
- Italian Dessert (Similarity score: 16.01)
- Dia Conos Nata Chocolate (Similarity score: 16.44)
Ingredients List
- Biscuit
- Caramelised Sugar
- Natural Flavouring
- Water
- Sugar
- Coconut Fat
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Stabiliser
- Sugar
- Natural Flavouring
- Margarine
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Whey Powder
- Raising Agent
- Emulsifier
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)