Tiramisù
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisù Biologico (Similarity score: 0.00)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 0.00)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 0.00)
- Tiramisù Frozen (Similarity score: 2.24)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 8.79)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 9.30)
- Cornetto Cornetto Panna E Cioccolato (Similarity score: 9.81)
- Carrefour Cono Sabor Nata Con Crocanti De Avellana (Similarity score: 9.99)
- Yuka Test Feuilleté Glace Caramel (Similarity score: 10.01)
- Alteza Sandwich De Nata (Similarity score: 10.50)
- Italian Dessert (Similarity score: 10.52)
- Spar Sándwich Helado Sabor Nata (Similarity score: 11.93)
- Crispy Belgian Chocolate Salted Caramel & Chocolate Ice Cream (Similarity score: 12.67)
- Lidl,italiamo Tartufo Al Cioccolati (Similarity score: 13.92)
- Dia Conos Nata Chocolate (Similarity score: 14.91)