Lidl Kuchendessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.49295774647888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.5% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 19.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Part De Tropezienne (Similarity score: 8.59)
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 11.07)
- Leclerc Tarte Grillee Aux Pommes (Similarity score: 12.00)
- Mars Barres Glacées Caramel Beurre Salé (Similarity score: 12.86)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 13.62)
- Food Town Stores Inc Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.06)
- Spartan Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.06)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.06)
- Le Mélange De Jeunes Pousses (Similarity score: 14.37)
- Picard Profiteroles Glacées (Similarity score: 14.40)
- Chocolate Brownie Ice Cream Cake (Similarity score: 18.37)
- Premium Chocolate Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream And Rich Chocolate Fudge Swirls (Similarity score: 19.57)
- Signature Select Chocolate Ice Cream (Similarity score: 19.86)
- Panettone Italiano (Similarity score: 20.26)
- Part De Tropezienne (Similarity score: 20.29)