Panettone italiano
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 7.02g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 4.39g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 62.535612535612536% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 140mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 17.54g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 11.20)
- Leclerc Tarte Grillee Aux Pommes (Similarity score: 12.63)
- Tropézienne (Similarity score: 14.20)
- Part De Tropezienne (Similarity score: 14.20)
- Carrefour Tropezienne (Similarity score: 14.20)
- Tropezienne 6 8personnes (Similarity score: 14.20)
- Tropézienne 6 8 Parts (Similarity score: 14.20)
- Tartefrais 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 16.51)
- Tartefrais Éclair Au Chocolat (Similarity score: 16.51)
- Part De Tropezienne (Similarity score: 18.21)
- Ice Cream (Similarity score: 18.46)
- Millefeuille (Similarity score: 18.48)
- Archer Farms, Target Stores Caramel Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 18.82)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.98)
- Lidl Kuchendessert (Similarity score: 20.26)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Yeast
- Spiced Rum
- Sea Salt
- Raisin
- Egg
- Cranberry
- Water
- Butter
- Milk
- Natural Flavouring
- Cane Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)