Tarte normande aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 61.06194690265486% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 18.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Tarte Grillee Aux Pommes (Similarity score: 7.97)
- Lidl Kuchendessert (Similarity score: 11.07)
- Panettone Italiano (Similarity score: 11.20)
- Part De Tropezienne (Similarity score: 12.15)
- Mars Barres Glacées Caramel Beurre Salé (Similarity score: 13.65)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 14.23)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 15.72)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.99)
- Spartan Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.99)
- Food Town Stores Inc Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.99)
- Tropézienne (Similarity score: 16.66)
- Tropézienne 6 8 Parts (Similarity score: 16.66)
- Carrefour Tropezienne (Similarity score: 16.66)
- Part De Tropezienne (Similarity score: 16.66)
- Tropezienne 6 8personnes (Similarity score: 16.66)