Maître Coq Rôti de dinde farci au foie de volaille et au Porto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 36.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.1% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crous Resto' Salade Andalouse (Similarity score: 16.76)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Chicken Quesadillas (Similarity score: 21.02)
- Boudins Blancs Au Cognac (Similarity score: 22.68)
- Tamales (Similarity score: 23.62)
- Ja! Makrelenfilet (Similarity score: 24.11)
- Berida Berida Makrelenfilets In Eigenem Saft (Similarity score: 24.11)
- Delsol Delsol, Cuttlefish (pieces) In Ink (Similarity score: 24.20)
- Lidl Southern Style Chicken Wrap (Similarity score: 24.49)
- Fresh Creative Foods Quiche Lorraine (Similarity score: 25.06)
- General Tuna Corporation Flaked Light Tuna In Oil (Similarity score: 25.74)
- Cactus Triangle Moricette Farmer (Similarity score: 26.29)
- Happy Buddha Sui Mai Dumpling (prawn) 20 Pieces (Similarity score: 26.29)
- Cooper's Chicken Goujons (Similarity score: 26.86)
- Uncured Pepperoni & Cheese Chicken Breast & Parmesan Poppers (Similarity score: 27.49)
- Spar Quiche Gerookte Zalm En Broccoli (Similarity score: 28.01)
Ingredients List
- Turkey Thigh Meat
- Port
- Bread Crumbs
- Preservative
- Sugar
- Salt
- Natural Pepper Flavouring
- Natural Flavouring
- Herbs And Spices
- Onion Powder
- Water
- Salt
- Natural Pepper Flavouring
- Natural Flavouring
- Filling
- Lard
- Chicken Liver
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)