Lifestyle Evolution Inc. Delicious treat bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1301kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1301kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 26.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 26.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 37.4578177727784% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 178mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 178mg |
| Sugars | 24.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Myprotein,my Protein Cereal Bar Chocolat (Similarity score: 36.19)
- Myprotein Virtue Bar Double Chocolate (Similarity score: 36.19)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Cherry Crunch, 40 Ounce, 40 Oz (Similarity score: 38.52)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Chocolate Swiss Rolls (Similarity score: 40.29)
- Labree's Bakery Inc La Bree's Bakery, Jr Swiss Rolls, Chocolate (Similarity score: 40.29)
- Gelato, A Big 'ole Peanut Butter Pint (Similarity score: 41.76)
- Bimbo Cinnamon Rolls, Cinnamon (Similarity score: 41.82)
- Tons Of Toppings Buried In Soft Ice Cream (Similarity score: 41.86)
- Claim Jumper Pumpkin Pecan Pie, 38 Oz (Similarity score: 41.89)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Pumpkin Pecan Streusel, 38 Ounce (Similarity score: 41.89)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 42.20)
- Cinnamon Better Cookie, Cinnamon (Similarity score: 42.78)
- Crêpes Nature X2 (Similarity score: 42.91)
- Crêpes (Similarity score: 42.91)
- Boncolac Tarte Poire (Similarity score: 43.90)
Ingredients List
- Fiber Blend
- Non Gmo Canola Oil
- Wheat Protein Isolate
- Vanilla
- Natural Flavouring
- Baking Powder
- Salt
- Chicory Root Inulin
- Fruit Juice
- Rice Dextrins
- White Chocolate Chips
- Plum
- Chocolate Pieces
- Vegetable Glycerin
- Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)