Myprotein,My Protein Cereal bar chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 21 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 21 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 43.67816091954023% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 8.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Myprotein Virtue Bar Double Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Low Carb Fibre Rich Tortilla Bread 6 X (390g) (Similarity score: 23.90)
- Lifestyle Evolution Inc Delicious Treat Bar (Similarity score: 36.19)
- Joya Foods Gluten Free Almond Bites (Similarity score: 37.71)
- Ohyeah! Victory Bar (Similarity score: 40.80)
- Victory Bar (Similarity score: 40.80)
- 6 Éclairs Café (Similarity score: 41.28)
- Foodspring Protein Bar Cookie Dough (Similarity score: 41.33)
- World Table Jamon Serrano Rebanado (Similarity score: 42.44)
- Weight Watchers Chocolate Toffees Sweets (Similarity score: 43.23)
- Markets Of Meijer, Meijer Inc Triple Berry Pie, Triple Berry (Similarity score: 43.34)
- Sweetbread Hot Dog Buns (Similarity score: 44.57)
- Ikea Kafferrep (Similarity score: 44.75)
- Asda Ultimate Steak & Ale Pie (Similarity score: 44.80)
- Oh Yeah! Victory Bar (Similarity score: 46.12)
Ingredients List
- Partially Inverted Sugar Syrup
- Vegetable Oil
- Salt
- Antioxidant
- Proteins Mix
- Humectant
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)