Light ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 4.62g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 42.89693593314763% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Peanut Butter Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 6.81)
- Turkey Hill Original Moose Tracks Cold Churned Light Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Mudslide Frozen Yogurt, Mudslide (Similarity score: 8.91)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.55)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 11.59)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- Meijer Inc Churned Style Chocolate Light Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 12.77)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.02)
- Chocolate And Coffee Ice Cream (Similarity score: 13.23)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 13.30)
- Nutterfluffer Peanut Butter Gelato Marshmallow Swirl Pound Cake, Nutterfluffer (Similarity score: 13.90)
- Peanut Butter Brownie Reduced Fat Ice Cream With Brownie Chunks And A Fudge Swirl (Similarity score: 14.19)
- Cookie Dough Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 14.94)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 15.07)
- Premium Light & Creamy Ice Cream (Similarity score: 15.23)
Ingredients List
- Milk
- E433
- E407
- Retinyl Palmitate
- Buttermilk
- Sugar
- Fudge Variegate
- Cream
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E410
- E412
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)