Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.996549344375424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 109mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 109mg |
| Sugars | 18.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Peanut Butter Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Ice Cream (Similarity score: 9.37)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.37)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 10.09)
- Peanut Butter Brownie Reduced Fat Ice Cream With Brownie Chunks And A Fudge Swirl (Similarity score: 10.16)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.01)
- Light Ice Cream (Similarity score: 11.55)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 11.57)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 11.58)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.18)
- Premium Light & Creamy Ice Cream (Similarity score: 13.61)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 15.39)
- Chocolate And Coffee Ice Cream (Similarity score: 15.59)
- Cookie Dough Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 16.43)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Pecan Nut
- Stabiliser
- Natural Butter Pecan Flavor
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)