Rocky road ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 4.62g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 42.89693593314763% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nutterfluffer Peanut Butter Gelato Marshmallow Swirl Pound Cake, Nutterfluffer (Similarity score: 9.71)
- Mudslide Frozen Yogurt, Mudslide (Similarity score: 11.77)
- Light Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Market Pantry Rock Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 13.08)
- Turkey Hill Original Moose Tracks Cold Churned Light Ice Cream (Similarity score: 13.43)
- Real Ice Cream (Similarity score: 13.46)
- Rocky Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 13.46)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.93)
- Vanilla Peanut Butter Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 14.06)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 15.22)
- Meijer Inc Churned Style Chocolate Light Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 15.36)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 15.39)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 16.20)
- Umpqua Dairy Products Co Ice Cream (Similarity score: 16.39)
Ingredients List
- Milkfat
- Cocoa
- Contains Less Than 2% Of Maltodextrin
- Tapioca Starch
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- E955
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Marshmallow Sauce Base
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Corn Syrup
- Almond
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)