Denali, creamery select, premium vanilla ice cream with peanut butter cups and famous moose tracks fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nut Goodie Chocolate And Maple Flavored Ice Cream Swirled Together With Chunks Of Chocolaty Nut Clusters (Similarity score: 9.04)
- Ice Cream (Similarity score: 10.01)
- Coyote Tracks Vanilla Ice Cream With Thick Fudge Swirl And Mini Peanut Butter Cups, Vanilla (Similarity score: 10.79)
- Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 10.83)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Dutch Process Signature Recipe Chocolate Ice Cream Blended With Clusters Of Roasted Almonds (Similarity score: 11.24)
- Classic Vanilla Ice Cream With Chewy Brownie Pieces, Swirled With Denali Moose Tracks Fudge, Brownie Moose Tracks, Vanilla (Similarity score: 11.35)
- Ice Cream (Similarity score: 11.72)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 11.86)
- Light Ice Cream, Caramel (Similarity score: 12.11)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 12.41)
- Hy Vee Inc Toasted Almond Fudge Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Fudge Covered Almonds (Similarity score: 12.90)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.90)
- Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 12.98)
- Promocash, Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 12.98)
- Triple Nut Toffee Crunch Vanilla Ice Cream With Pieces Of Toffee Fudge, Almonds, Pecans And Walnuts (Similarity score: 13.04)
Ingredients List
- Milk
- Whey
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E466
- E407
- Dextrose
- Cream
- Corn Syrup
- Thick Fudge Swirls
- Liquid Sugar
- Peanut Butter Cup
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Milkfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)