Lila's Desserts Inc. Tres Leches Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.25g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.25g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.11999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 134mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 134mg |
| Sugars | 38.39g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookie Dough Famous Ice Cream (Similarity score: 19.55)
- Great Value Sea Salt Caramel Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 24.43)
- Red Velvet Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 25.19)
- Carmel Caribou (Similarity score: 25.20)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 25.40)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies (Similarity score: 26.40)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Great Value, Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 27.04)
- Harris Teeter Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 27.12)
- Chocola (Similarity score: 27.35)
- Snickerdoodle Cheesecake Swirl Ice Cream (Similarity score: 27.90)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream (Similarity score: 28.08)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 28.08)
- Ice Cream (Similarity score: 28.33)
- Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 28.53)
- Tropezienne X2 (Similarity score: 28.56)
Ingredients List
- Evaporated Milk
- Shortening
- Baking Powder
- Salt
- Potassium Sorbate To Preserve Freshness
- Merengue Stabilizer
- And Cherry
- Condensed Milk
- Sugar
- Whole Egg
- Wheat Flour
- Corn Syrup
- Water
- Marshmallow
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)