chocola
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004.0kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.24g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 60.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.0% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 9 |
| Sodium | 120.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120.0mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 15.04)
- Thiriet Ma Tarte Aux Pommes (Similarity score: 17.18)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Salty Caramel (Similarity score: 17.93)
- Foodtown Premium Ice Cream (Similarity score: 17.99)
- Leclerc Tarte Tropézienne (Similarity score: 18.29)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 18.74)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 19.14)
- 365 Everyday Value Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 19.21)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies (Similarity score: 19.26)
- Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 19.60)
- Franprix Tarte Framboises (Similarity score: 20.13)
- Lejonet & Björnen Ekologisk Mocca (Similarity score: 20.20)
- Apple Farm Apple Crisp (Similarity score: 20.82)
- Double Fudge Brownie Creamy Chocolate Ice Cream With Chewy Brownie Bits And A Fudge Swirl, Double Fudge Brownie (Similarity score: 20.96)
- Baskin Robbins Rich Chocolate Fudge Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 21.15)