Litehouse Litehouse, chocolate dip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tantillo Tantillo, Sundried Tomato Halves (Similarity score: 24.51)
- Trs Tamarin Concentre 200ml (Similarity score: 26.74)
- Verfeuille Confiture De Chataigne Verfeuille (Similarity score: 32.38)
- Arnie's Dutch Apple Pie (Similarity score: 35.02)
- Hsn Sports Evo Energy Gel Lemon Flavour (Similarity score: 35.63)
- Sweet Fuji Apple Rings (Similarity score: 38.16)
- Figue Baglama (Similarity score: 38.54)
- Grape Jelly (Similarity score: 39.87)
- Nestlé Princessa Mleczna (Similarity score: 40.04)
- Cedar Crest Specialties Inc Cedar Crest, Ice Cream, Daily Grind (Similarity score: 40.10)
- Dorayaki Haricots Rouges (Similarity score: 41.60)
- Melissa's Melissa's, Dessert Sauce, Chocolate (Similarity score: 44.19)
- Nestle Milo Cup (Similarity score: 44.77)
- Tassos Greek Marmalade (Similarity score: 45.15)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 45.76)
Ingredients List
- High Fructose Corn Syrup
- Salt
- E202
- E211
- Vanillin
- E415
- Carrageenan Gum
- Maltodextrins
- E385
- Corn Syrup
- Water
- E1200
- Cocoa
- Canola Oil
- Modified Corn Starch
- E341iii
- Soya Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)