Figue baglama
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050.0kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 11.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 88.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88.0mg |
| Sugars | 48.1g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Artisans & Talents Nappage Rouge Aromatisé (Similarity score: 27.97)
- Nana Creme Nana Creme, Non Dairy Frozen Dessert, Cookie Dough (Similarity score: 37.52)
- Dorayaki Haricots Rouges (Similarity score: 38.47)
- Litehouse Litehouse, Chocolate Dip (Similarity score: 38.54)
- Tesco Tesco Thick Cut Orange Marmalade (Similarity score: 38.65)
- Island Snacks Chile Mango (Similarity score: 39.19)
- Chile Mango (Similarity score: 39.19)
- Sweet Fuji Apple Rings (Similarity score: 39.48)
- Tracklements Mint Jelly (Similarity score: 40.19)
- Cactus Candy Co Cactus Candy, Cactus Candy Company (Similarity score: 41.80)
- Vinaigre Balsamique (Similarity score: 41.88)
- Brownwood Farms Brownwood Farms, Salsa, Jalapeno Cherry (Similarity score: 42.16)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Orange Sponge Cake (Similarity score: 43.10)
- Apple Pie (Similarity score: 43.61)
- Creperie Le Guen 2 Crêpes De Froment Confiture Fraise De Plougastel Et Framboise (Similarity score: 44.52)