Little Moons Belgian Chocolate & Hazelnut Mochi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 52.80898876404494% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.8% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mövenpick Glace Cookies & Caramel (Similarity score: 7.64)
- Oregon Ice Cream Organic Ice Cream (Similarity score: 8.20)
- Haagen Dazs,gelato, Italian Style Frozen Dessert, Stracciatella , Stracciatella (Similarity score: 11.47)
- Pumpkin Spice Mochi Premium Ice Cream Wrapped In Sweet, Pillowy Dough, Pumpkin Spice (Similarity score: 12.01)
- Graeter's, Graeter's Inc Strawberry Chocolate Chip Ice Cream, Strawberry Chocolate Chip (Similarity score: 12.10)
- Arcobaleno Yogurt (Similarity score: 12.26)
- Erhard Bûche Glacée Artisanale Vanille Marron (Similarity score: 13.16)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 14.32)
- Private Selection Private Selection, Ice Cream, Black Raspberry,dark Chocolate Chunks (Similarity score: 14.32)
- Rocky Road Ice Cream With Almonds And Marshmallows (Similarity score: 14.76)
- Lenôtre,labeyrie Désir Abricots Praliné (Similarity score: 14.84)
- Extreme,nestlé Le Mystère, Vanille Cœur Chocolat (Similarity score: 14.87)
- Migros, Midor Mary Jane's Almost Cookie (Similarity score: 16.38)
- Oregon Ice Cream Chocolate Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 16.73)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 16.75)