Glace de la Ferme Glace à la pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 42.281879194630875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Little Moons Mochi Glacé Aux Sesames Grillées (Similarity score: 12.58)
- Flete Helado De Pistacho (Similarity score: 13.63)
- Glace De La Ferme Glace À La Pistache (Similarity score: 15.35)
- Netto Sortilège Vanille Enrobé De Praliné, Cœur De Meringue (Similarity score: 16.00)
- Perle De Coco (Similarity score: 16.87)
- Chef Dessert Sam's Glace Vanille Meringue Praliné (Similarity score: 16.97)
- Reflets De France, Carrefour Crêpes De Froment Préparées En Bretagne (Similarity score: 17.48)
- Coconut Almond Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 23.33)
- Toupargel Buche Glacée Nougatine (Similarity score: 23.45)
- Auchan Surprise Glacée (Similarity score: 24.05)
- Alipende Helado De Turrón Con Trozos (Similarity score: 24.21)
- Président Professionnel,président Appareil À Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 24.60)
- Tartufo Croccante (Similarity score: 24.76)
- Nestlé Chocolat Lait Passion (Similarity score: 24.95)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat Au Lait Avec Sauce Au Chocolat Et Morceaux De Noisettes Caramélisées (Similarity score: 25.54)