MAÎTRE JEAN PIERRE Chinois - Crème pâtissière
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 10 |
| Sodium | 275.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sans Marque,lfd Brioche Tressée À La Vanille (Similarity score: 9.93)
- Shortcake (Similarity score: 21.51)
- Coppenrath & Wiese Feiner Apfel Kuchen Tiefgefroren (Similarity score: 21.67)
- Les Délices Dauphinois Brioche Suisse Crème Pâtissière (Similarity score: 21.85)
- Wal Mart Stores Inc Rolls (Similarity score: 25.90)
- James Skinner Baking Co Sweet Strawberry Fields Rolls (Similarity score: 25.91)
- Pillsbury Apple Cinnamon Mini Pies, Apple Cinnamon (Similarity score: 25.98)
- Pane Nero (Similarity score: 26.80)
- Épi D'or,marque Repère Brioche Fourrée Crème Pâtissière (Similarity score: 27.23)
- Blueberry Mini Bagels (Similarity score: 28.06)
- Delhaize Oven Four Croquettes Au Fromage (Similarity score: 28.38)
- Baked Apple Pie (Similarity score: 28.50)
- Old Fashioned Baked Cherry Pie (Similarity score: 28.78)
- Chabrior Brioche Chinois À La Crème Pâtissière (Similarity score: 28.80)
- Panificio Giglio (Similarity score: 29.54)
Ingredients List
- Butterfat
- Flavouring
- Salt
- Wheat Gluten
- Powdered Egg White
- Emulsifier
- Preservative
- Flour Treatment Agent
- Natural Flavouring
- Wheat Flour
- Sugar
- Water
- Invert Sugar Syrup
- Colza Oil
- Yeast
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)