Pane nero
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155.0kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.4g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 36.36363636363637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.4% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 275.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276.0mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panificio Giglio (Similarity score: 17.20)
- Chabrior Brioche Chinois À La Crème Pâtissière (Similarity score: 22.21)
- ส ขอนแก่น,7 11,s Khonkaen ข้าวเหนียวหมูฝอย (Similarity score: 22.33)
- Les Délices Dauphinois Brioche Suisse Crème Pâtissière (Similarity score: 24.53)
- Essential Waitrose Buttermilk Pancakes (Similarity score: 25.20)
- Maison Cavameo Oh La La! Ravioli Citron & Ricotta (Similarity score: 25.41)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Netflix & Chilll'd (Similarity score: 25.47)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Netflix & Chill'd (Similarity score: 25.51)
- Pillsbury Apple Cinnamon Mini Pies, Apple Cinnamon (Similarity score: 25.73)
- 5 Cinnamon And Raisin Bagels (Similarity score: 26.19)
- Sans Marque,lfd Brioche Tressée À La Vanille (Similarity score: 26.76)
- Maître Jean Pierre Chinois Crème Pâtissière (Similarity score: 26.80)
- Bacon & Cheddar Cheese Beef Patties (Similarity score: 28.90)
- Kroger Apple Pie (Similarity score: 29.44)
- Carrefour Gaufre Fruits Des Bois (Similarity score: 30.68)