Maître Jean Pierre Chinois Crème Pâtissière
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1195kj (286 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1195kj (286 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.23750000000000013 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.2 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 24.590163934426233% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.6% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 21.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mesterbakeren Brioche Med Vaniljekrem (Similarity score: 6.59)
- Premium Hawaiian Sweet Rolls (Similarity score: 17.81)
- Hawaiian Bagels (Similarity score: 17.92)
- Hawaiian Bagels (Similarity score: 17.92)
- Hawaiian Sweet Rolls, Hawaiian (Similarity score: 18.30)
- Arnie's Hot Cross Buns (Similarity score: 28.79)
- Peanut Butter, Organic Strawberry Preserves With Apple Bread Pudding Wrap (Similarity score: 29.48)
- Eclairs Au Cafe (Similarity score: 29.54)
- Mini Guava Filled Croissants (Similarity score: 30.80)
- Ben & Jerry’s Netflix & Chill’d (Similarity score: 32.04)
- Pillsbury Mini Bagels Filled With Strawberry Neufchatel Cheese 14 Count (Similarity score: 34.20)
- Bakery Fresh Goodness Bakery Fresh Goodness, No Sugar Added Pie, Cherry (Similarity score: 34.25)
- Woolworths Traditional Mini Fruit Hot Cross Bund (Similarity score: 34.89)
- Central Pastries Panque Marble Pound Cake (Similarity score: 35.03)
- Filo Pastry Sheets (Similarity score: 35.46)