Central Pastries Panque - Marble Pound Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 1.75g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.250814332247558% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 10 |
| Sodium | 209mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 209mg |
| Sugars | 24.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Skandinavic's Remoulade, Original Dänisch (Similarity score: 24.53)
- Skandinavic's Salsa Danesa Para Hamburguesas (Similarity score: 24.53)
- P&w Burger Dressing (Similarity score: 25.40)
- Les Fous De Terroirs Chinois Mirabelle (Similarity score: 29.10)
- Hawaiian Bagels (Similarity score: 29.51)
- Hawaiian Bagels (Similarity score: 29.51)
- Lemon Ginger Biscotti (Similarity score: 30.30)
- Brioche (Similarity score: 30.73)
- Becel Becel Light (Similarity score: 31.23)
- Ma P'tite Boîte De Crêpes Au Chocolat (Similarity score: 31.81)
- Arnie's Hot Cross Buns (Similarity score: 32.52)
- Hummus & Crackers Lunch Kit (Similarity score: 33.88)
- Maître Jean Pierre Chinois Crème Pâtissière (Similarity score: 35.03)
- Pain Sans Gluten Le Granola (Similarity score: 35.46)
- Nature's Promise Organic Traditional Hummus (Similarity score: 35.54)
Ingredients List
- Flour
- E412
- E481
- Propylene Glycol Monoesters
- E202
- E282
- E330
- E270
- And Enzymes
- Sugar
- Vegetable Oil
- Whole Eggs Leavening
- Chocolate
- Dextrose
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- Distilled Monoglycerides
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)