Macaroni salad
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.21606816798539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.2% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 300mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 300mg |
| Sugars | 5.71g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Beignet Légumes D'aubergines (Similarity score: 8.33)
- Superfresh Foods Inc Lunch Spot, Southwestern Style Chicken Wrap, Chili & Lime Dressing (Similarity score: 11.32)
- Pate A Pizza Surgelee Sans Gluten (Similarity score: 11.90)
- Zen Et Sans Gluten Pâte À Pizza Sans Gluten (Similarity score: 12.72)
- Caviar D'aubergine (Similarity score: 18.32)
- Village Bakery Soft White Toasting Muffins (Similarity score: 19.50)
- Wojnar's Pita Roll Mexican Ranger (Similarity score: 20.56)
- Almond Frangelico Salmon (Similarity score: 21.48)
- Aldi French Fries (Similarity score: 22.26)
- Tomate Frito (Similarity score: 22.39)
- Tomate Frito Estilo Kiki (Similarity score: 22.39)
- Kikí Tomate Frito (Similarity score: 22.39)
- Tomate Frito En Aceite De Oliva (Similarity score: 22.42)
- Leader Price 2 Demi Baguettes (Similarity score: 22.85)
- Breast Meat Chicken Salad Sandwich (Similarity score: 23.00)
Ingredients List
- Pasta
- Green Bell Pepper
- Distilled White Vinegar
- Mustard
- Salt
- E202
- E211
- E415
- White Pepper
- Salad Dressing
- Mayonnaise
- Water
- Carrot
- Sugar
- Sweet Relish
- Red Bell Pepper
- Celery
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)