Wilkin & Sons Apricot preserve
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 66g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mackays Marmelade Orange Lemon Ginger (Similarity score: 1.77)
- Fortnum & Mason Pale Lime Marmalade Medium Cut (Similarity score: 6.33)
- Mrs Bridges Cranbery Sauce With Port (Similarity score: 9.26)
- Mackdays Dundee Orange Marmelade (Similarity score: 9.96)
- Mackays Spiced Ginger Preserve (Similarity score: 11.39)
- Bio Delhaize Sirop Pur Fruits (Similarity score: 16.06)
- Cottage Delight Cottage Delight Orange Marmalade With Whisky Thick Cut 340 G (pack Of ) (Similarity score: 16.20)
- National Canners Limited Matouk's, Guava Jam (Similarity score: 16.70)
- Mackays Scottish Strawberry Preserve (Similarity score: 18.16)
- Mackays Mackays Marmelade D'orange Dundee (Similarity score: 18.42)
- National Canners Limited Matouk's, Guava Jam, Guava (Similarity score: 19.23)
- Mackays Rhubarb & Ginger Preserve (Similarity score: 23.20)
- Dr Oetker Geriebene Zitronenschale (Similarity score: 25.10)
- Coop Hallon Sylt (Similarity score: 28.14)
- Tiptree,wilkin & Sons,wilkin & Sons Ltd Tiptree' Orange Medium Cut Marmelade (Similarity score: 28.42)
Ingredients List
- Apricot
- Sugar
- Acidity Regulator
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)