Madeleines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiteroles Pâtissière (Similarity score: 12.58)
- Kwality Wall's Sandwich Chocolate And Vanilla (Similarity score: 14.01)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Cookie Core, Ice Cream, Boom Chocolatta! (Similarity score: 17.53)
- Private Selection Denali Extreme Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 17.68)
- Private Selection Private Selection, Ice Cream, Denali Extreme Maximum Fudge Moose Tracks (Similarity score: 17.77)
- Alden's Organic Chocolate Chip Ice Cream Sandwich (Similarity score: 18.00)
- Real Premium S'mores Ice Cream, S'mores (Similarity score: 18.91)
- Lekvar Plum Strudel Roll (Similarity score: 19.51)
- Reese's Reese's Snack Mix (Similarity score: 20.42)
- Ice Cream (Similarity score: 20.54)
- Nestle Mini Vainilla 0% (Similarity score: 20.59)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.81)
- Pasquier 750g 10 Parts Tarte Normande Pasquier (Similarity score: 21.66)
- Gildo Rachelli Profiteroles (Similarity score: 21.85)
- Peach Pie (Similarity score: 22.55)