Maestro Tortillero Tortilla de Maíz Nixtamalizado con Tomate y Chile Chipotle - Maestro Tortillero - ALFIMEXSA S. DE R.L. DE C.V. - 500g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 22mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 22mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacienda Mexican Foods Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 13.45)
- Hacienda Mexican Foods Authentic White Corn Tortillas (Similarity score: 13.45)
- Hacienda Mexican Foods Authentic White Corn Tortillas (Similarity score: 13.45)
- Hacienda Mexican Foods Hacienda, Authentic Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 13.45)
- Usm Manufacturing Corn Tortillas (Similarity score: 13.75)
- Corn Tortillas (Similarity score: 13.75)
- Best Buy Yellow Corn Tortillas, Yellow Corn (Similarity score: 14.83)
- Gruma Corporation Pepito Style Corn Tortillas (Similarity score: 14.83)
- White Corn Tortillas Enchillada Size (Similarity score: 14.83)
- Holyland Shmura Matzo (Similarity score: 16.01)
- Bashas' Bashas', Corn Tortillas (Similarity score: 19.66)
- La Suprema Corn Tortillas (Similarity score: 19.79)
- Sauces Soja Sucrées (Similarity score: 22.11)
- Maestro Tortillero Tortillas De Maíz Natural (Similarity score: 23.58)
- 9 De Oro,molinos Cañuelas Pepas Integrales Con Membrillo Natural (Similarity score: 24.28)