Maffei Pasta fresca di semola di grano duro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 6.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -7 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Go Vegan, Probios Wrap Vegan (Similarity score: 10.67)
- Carrefour Baguettes Campagnardes (Similarity score: 10.72)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 17.84)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 17.84)
- Bonduelle Leguminous (Similarity score: 17.95)
- Leclerc Le Bûcheron (Similarity score: 18.47)
- Hierba De Trigo Orgánica (Similarity score: 19.23)
- Rafita Rafita Tortillas De Amaranto (Similarity score: 20.88)
- Ppura Kindertomatensauce (Similarity score: 20.94)
- Ventresca De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.57)
- Smaakt Less Carb Brood (Similarity score: 21.86)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 22.59)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 22.59)
- Korn Mühle Dinkel Mehl Typ 630 (Similarity score: 22.65)
- Auchan Nuggets De Poulet (Similarity score: 24.14)