Go Vegan, Probios Wrap Vegan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.9g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Baguettes Campagnardes (Similarity score: 7.82)
- Maffei Pasta Fresca Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 10.67)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 16.15)
- Landreau Ravioli Frais Au Jambon Et Parmesan (Similarity score: 16.15)
- Auchan Nuggets De Poulet (Similarity score: 16.56)
- Ppura Kindertomatensauce (Similarity score: 17.22)
- Rafita Rafita Tortillas De Amaranto (Similarity score: 17.75)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 17.76)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 17.76)
- Leclerc Le Bûcheron (Similarity score: 18.04)
- Ventresca De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 18.57)
- Korn Mühle Dinkel Mehl Typ 630 (Similarity score: 18.77)
- Hierba De Trigo Orgánica (Similarity score: 19.36)
- Tapenade Verte (Similarity score: 23.05)
- Bonduelle Leguminous (Similarity score: 24.99)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Water
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)