Magnum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1187kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1187.0kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 2.31 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.31 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.22222222222221% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.2% |
| Saturated Fat Value | 13.0g |
| Score | 16 |
| Sodium | 32.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32.0mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pols, Food Union Plombīra Saldējums Ar Šokolādes Gabaliņiem Cukura Vefeles Glāzītē (Similarity score: 10.47)
- Auchan Double Glace Menthe (Similarity score: 11.17)
- Gelatelli,bon Gelati Gmbh & Co Kg Gelatelli, Schokolade Vanille (Similarity score: 14.76)
- Nestlé Extreme Chocolat Pistache (Similarity score: 14.83)
- Ice Cream, Java Chip (Similarity score: 16.37)
- La Torre Flam De Nata Fruites Del Bosc (Similarity score: 17.41)
- Coppa Del Nonno (Similarity score: 18.03)
- Mucci Sticks (Similarity score: 18.04)
- Cora Cônes Menthe Chocolat Sauce Chocolat (Similarity score: 18.04)
- Picard Crême Glacée Chocolat Pistache (Similarity score: 18.17)
- Hacendado Helado De Soja (Similarity score: 18.35)
- Pilpa Gaufrette Glace Vanille (Similarity score: 18.39)
- Monoprix Tiramisu (Similarity score: 20.12)
- Casino Tiramisu (Similarity score: 20.12)
- Nestle Extreme Cone Sundae Choco (Similarity score: 20.22)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Glucose Fructose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Concentrate
- Stabiliser
- Emulsifier
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
- Flavouring
- Sugar
- Coconut Oil
- Cocoa Paste
- Glucose Syrup
- Cocoa Butter
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Whole Milk Powder
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)