Nestle Extreme Cone Sundae Choco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.601626016260155% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.6% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 27.5g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream, Java Chip (Similarity score: 9.02)
- Adélie Colosse Color (Similarity score: 9.77)
- Thiriet Buche Patissiere (Similarity score: 10.84)
- Welsh Farms Monkey Business Super Premium Ice Cream (Similarity score: 11.74)
- Glacetta Caramel (Similarity score: 12.48)
- Nestlé Extreme Chocolat Pistache (Similarity score: 12.56)
- Macaron Pêche Carrefour Contact (Similarity score: 12.66)
- Belle France 6 Cones Chocolat Pistache (Similarity score: 13.39)
- Auchan Double Glace Menthe (Similarity score: 13.41)
- Leclerc Charlotte Aux Fruits (Similarity score: 13.80)
- 1964 Avi Crujicono (Similarity score: 14.97)
- Délisse,marque Repère Crème Aux Oeufs Aux Marrons (Similarity score: 15.95)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Amande 6x55ml (Similarity score: 15.96)
- Thiriet Forêt Noire (Similarity score: 16.31)
- Netto Cône Chocolat Noisette (Similarity score: 16.73)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Almond
- Emulsifier
- Sugar
- Fat Reduced Cocoa
- Stabiliser
- Modified Starch
- Natural Flavouring
- Salt
- Water
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Wheat Flour
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)