Nestlé Extreme Chocolat Pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coppa Del Nonno (Similarity score: 9.23)
- Ice Cream, Java Chip (Similarity score: 11.79)
- Auchan Double Glace Menthe (Similarity score: 12.42)
- Nestle Extreme Cone Sundae Choco (Similarity score: 12.56)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Amande 6x55ml (Similarity score: 13.33)
- 1964 Avi Crujicono (Similarity score: 13.97)
- Délisse,marque Repère Crème Aux Oeufs Aux Marrons (Similarity score: 14.76)
- Magnum (Similarity score: 14.83)
- Pilpa Gaufrette Glace Vanille (Similarity score: 14.99)
- Adélie Colosse Color (Similarity score: 16.45)
- Welsh Farms Monkey Business Super Premium Ice Cream (Similarity score: 16.70)
- Leclerc Charlotte Aux Fruits (Similarity score: 17.09)
- Thiriet Forêt Noire (Similarity score: 17.13)
- Gelatelli,bon Gelati Gmbh & Co Kg Gelatelli, Schokolade Vanille (Similarity score: 17.38)
- Monoprix Tiramisu (Similarity score: 17.62)
Ingredients List
- Water
- Fat Reduced Cocoa
- Chocolate Powder
- Almond
- Emulsifier
- Stabiliser
- Colour
- Natural Flavouring
- Salt
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Colza Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)