Magnum Double ruby berries & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestle Glaces Sundae Caramel Fondant Extrême (Similarity score: 8.13)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Bars (Similarity score: 9.69)
- Milka Ice'n'roll Glaces Chocolat Vanille (Similarity score: 10.43)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 10.79)
- Nestle Extreme,nestle Extrême Sundae (Similarity score: 10.88)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 10.90)
- Nestlé Helado De Turrón (Similarity score: 10.92)
- Mars Mars Glacé Amande (Similarity score: 11.53)
- Foreêts Noires (Similarity score: 12.68)
- Banana A Peel'n Premium Ice Cream (Similarity score: 12.87)
- Profiteroles (Similarity score: 13.54)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 13.75)
- Mucci Macadamia Nut (Similarity score: 13.81)
- Gelatelli Pot De Glace Vanille & Macadamia (Similarity score: 14.11)
- Alnatura Sandwich Classic Eis (Similarity score: 14.17)